Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.VisaAri
Admin
Admin
Mr.VisaAri


Numri i postimeve : 305
Location : N`Kaqanik
Registration date : 01/07/2008

CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė Empty
MesazhTitulli: CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė   CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė EmptyThu Sep 11, 2008 8:43 pm

CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė F.0910025424681_m
CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė

--------------------------------------------------------------------------------Ka filluar rrezatimi i parė me thėrrmija atomike nė njė tunel 27 km tė gjatė nė pėrpjekje pėr tė rikrijuar kushtet qė ēuan nė krijimin e universit. Shkencėtarėt vunė nė veprim makinerinė nė njė kompleks tė madh tė vendosur nėn tokė nė Alpet Evropiane.

Nė njė datė tjetėr, njė rrezatim tjetėr do tė dėrgohet nė drejtim tė kundėrt duke copėtuar thėrrmijat me njė forcė kataklizmike.

Pas dhjetė vjet ndėrtimi dhe afro 9 miliardė dollarė kostoje, shkencėtarėt shpresojnė se makineria e madhe pėrplasėse pėr herė tė parė do t'i japė shpejtėsi protoneve gjatė gjithė lėvizjes sė tyre nė njė rreth prej 27 km nė njė dhomė, njofton BBC.

Shkencėtarėt e Qendrės Evropiane pėr Studime Bėrthamore ose CERN shpresojnė se thėrrmijat do tė konfirmojnė disa teori midis tyre shpjegimin e lėndės.

CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė Cern1
Por disa kritikė janė tė shqetėsuar se fuqia e pėrqendruar mund tė shkaktojė tė ēara tė vogla tė zeza qė mund tė rriten dhe tė shkatėrrojnė universin.

Shkencėtarėt i kanė hedhur poshtė kėto shqetėsime duke thėnė se ata kanė kryer shumė kontrolle sigurie.

Ata thonė se edhe po u krijuan disa vrima tė zeza, ata do tė zhduken nė moment.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Adobe Lightroom 2 fillon shitjen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: