Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Intel edhe mė tutje prodhuesi kryesor i kartelave grafike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Intel edhe mė tutje prodhuesi kryesor i kartelave grafike Empty
MesazhTitulli: Intel edhe mė tutje prodhuesi kryesor i kartelave grafike   Intel edhe mė tutje prodhuesi kryesor i kartelave grafike EmptyWed Aug 06, 2008 11:17 pm

Intel edhe mė tutje prodhuesi kryesor i kartelave grafike F.0805065849886_m


Kompania informatike amerikane Intel edhe mė tutje mbetet prodhuesi kryesor botėror i kartelave grafike me 47.3 pėr qind tė pjesėmarrjes nė treg tė realizuar nė tremujorin e dytė tė kėtij viti, ka bėrė tė njohur instituti hulumtues amerikan Jon Peddie Research - JPR.

Nė periudhėn nga prilli deri nė qershor, aktorė tė ndryshėm nė tregun e kartelave grafike kanė shitur gjithsejtė 94.4 milionė kartela, qė paraqet rėnie tė pėrgjithshme prej 0.5 pėr qind nė krahasim me tremujorin e parė tė kėtij viti.

Arsyeja pėr kėtė rėnie tė vogėl ėshtė ngadalėsimi tradicional i shitjes gjatė tremujorit tė dytė, kanė transmetuar mediat elektronike franceze.

Qarkullimi global nė tregun e kartelave grafike, megjithatė, ėshtė rritur pėr njė vit afro 16 pėr qind.

Pas Intelit, nė tregun e kartelave grafike pasojnė konkurrentėt lokal "nVidia" me pjesėmarrje nė treg gjatė tremujorit tė dytė prej 31.4 pėr qind dhe AMD (Advanded Micro Devices) me pjesėmarrje prej 18.1 pėr qind.

Nė segmentin e desktopėve, pjesėmarrja e Intelit pėrbėn 41.5 pėr qind, pasuar nga "nVidia" me 36 dhe AMD me 18.3 pėr qind.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Intel edhe mė tutje prodhuesi kryesor i kartelave grafike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Intel anashkalon Vistan

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: