Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė Empty
MesazhTitulli: Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė   Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė EmptyFri Jul 25, 2008 4:54 pm

Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė F.0725040843627_m

Tė dhėnat e fundit pėr shfrytėzimin e internetit nė Kinė dėshmojnė se nė kėtė vend, pėrkundėr mbikėqyrjes sė rreptė dhe rregullave qeveritare, ka hiq mė pak se 253 milionė shfrytėzues, qė Kinėn e vendosin edhe pėrpara Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.Edhe pse njė evropiani tė rėndomtė censurat dhe ndalesat, me tė cilat pėrballet pėrdoruesi kinez i internetit, i duken si tė papėrmbajtshme, pėrdorimi i internetit nė Kinė rritet pandalshėm. Edhe pse bėhet fjalė vetėm pėr 19.1 pėr qind tė numrit tė pėrgjithshėm tė banorėve, kjo mjafton qė ky shtet tė bėhet superfuqia mė e madhe nė botė e internetit sa i pėrket numrit tė shfrytėzuesve.
Sipas tė dhėnave tė kompanive hulumtuese amerikane, Pew Internet dhe American Life Project, pėrdorimi i internetit nė SHBA ėshtė 71 pėr qind, qė do tė thotė se 223.1 milionė banorė pėrdorin internetin. Kina tani jo vetėm qė e ka kaluar kėtė shifėr, por edhe atė pėr tridhjetė milionė, e gjasat qė SHBA ta arrijė ndonjėherė pothuajse nuk ekzistojnė fare.

Sa u pėrket treguesve financiarė, Kina ėshtė ende larg SHBA-ve, Koresė sė Jugut dhe vendeve tjera. Pėrfitimet e pėrgjithshme tė gjitha kompanive kineze tė internetit pėr vitin 2007 kanė qenė rreth 5.9 miliardė dollarė amerikanė, derisa tė ardhurat vetėm nga reklamimi online nė SHBA pėr kėtė vit kanė qenė 21.2 miliardė dollarė. Mu pėr kėtė ėshtė e qartė se Kina ėshtė tregu i radhės i madh pėr tė cilėn do tė luftojnė gjigantėt si Google e Microsoft.

www.pewinternet.org
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome
» Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: