Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Google nis vizionin e vet tė Wikipedias

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Google nis vizionin e vet tė Wikipedias Empty
MesazhTitulli: Google nis vizionin e vet tė Wikipedias   Google nis vizionin e vet tė Wikipedias EmptyFri Jul 25, 2008 4:53 pm

Google nis vizionin e vet tė Wikipedias F.0725020359270_m

Kompania Google ka paraqitur enciklopedinė e saj online, nga ana konceptuale e ngjashme me Wikipedian, tė cilėn e ka emėruar Knol. Dallimi kryesor ėshtė se nė Knol janė theksuar qartazi autorėt e artikujve tė veēantė, derisa nė Wikipedia nuk ekziston kjo.
Gjiganti i internetit ka paralajmėruar pėrpunimin e enciklopedisė online tė cilėn secili mund ta plotėsoj qysh prej vitit tė kaluar, por vetėm tani i ka shfaqur frutat e punės sė vet. Gjeneza e emrit tė pazakontė (Knol) tė enciklopedisė sė Googlet ėshtė shkurtesė e fjalės 'knowledge' qė do tė thotė njohuri.

Konceptin e ngjashėm me atė tė cilin plotėsohet Wikipedia, enciklopedia mė e njohur online, Google e ka pėrpunuar paksa. Problemi mė i madh i Wikipedias ėshtė tek tė dhėnat e gabueshme tė cilat i vendosin shfrytėzuesit anonim. Google planifikon qė tė tejkalojė kėtė me obligimin e nėnshkrimit tė emrit dhe mbiemrit tė plotė nė tė dhėnat qė shfrytėzuesit shtojnė nė Knol.
Nė kėtė mėnyrė shfrytėzuesve tė vyeshėm do t’u njihet puna e tyre duke publikuar emrat e tyre, e ata tė cilėt shpėrndajnė dezinformata nė kėtė mėnyrė do tė regjistrohen si mashtrues. Nė fakt Google beson se njerėzit do tė janė mė tė kujdesshėm kur shkruajė pasi qė identiteti i tyre do tė jetė i njohur. Pos publikimit tė identitetit, pėr ndryshimin e ndonjė tė dhėne do tė duhet tė kontaktohet me personin i cili e ka shtuar fillimisht atė tė dhėnė.

Natyrisht, nuk ėshtė hiq mė pak i rėndėsishėm fakti se Wikipedia refuzon me kėmbėngulje ēfarėdo forme tė reklamimit nė faqet e saj, derisa Google mbijeton nga reklamat, dhe planifikon qė me Knol nė fund tė mbledh ndonjė para nga njohuria online.Knol
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Google nis vizionin e vet tė Wikipedias
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome
» Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: