Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Pushime nė Kaēanik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Pushime nė Kaēanik Empty
MesazhTitulli: Pushime nė Kaēanik   Pushime nė Kaēanik EmptyMon Jul 07, 2008 3:36 am

Pushime nė Kaēanik


Kaēaniku vlerėsohet si ndėr vendet mė tė pasura shqiptare me pyje tė bollshme e tė bukura. Bjeshkėt Kaēanikase, tė njohura gjithandej nė rajon, e bėjnė joshėse pėr pushime. Ajo qė e bėnė tė veēantė nė kėtė rrafsh, apo pėr pushime:

* Maja e Lubetenit - njė kodėr me lartėsi mė tė madhe nė Kosovė, gjatė dimrit aty zhvillohen gara skijimi, poashtu, gjatė stinės sė dimrit vijnė turistė tė shumtė nga Kosova e mė gjerė pėr t'i bėrė pushimet dimėrore.
* Gryka e Kaēanikut - i jep njė rėndėsi historike specifike pėr mbarė shqiptarėt. Aty u zhvilluan beteja vendimtare pėr ēėshtjen kombetare dhe me njė bukuri natyrore tė spikatur, tė gjitha kėto e bėjnė tėrheqėse pėr shumė vizitor nga Kosova dhe trevat tjera shqiptare.
* Vendshpallja e Kushtetuta e Kosovės - Shtėpia e Kulturės, 'Xheladin Kurtaj'. Vend ku u shpall kushtetuta e Kaēanikut, Kushtetutė pėr Republikėn e Kosovės nė vitin 1990. Ky objekt specifik ėshtė bėrė vend mjaft i frekuentuar pėr rėndėsinė e saj historike pėr Kosovėn dhe mbarė shqiptarėt.
* Bjeshkėt e Kaēanikut -
* Kalaja e Kaēanikut -

Gjatė stinės sė verės, Kaēaniku me rrethinė merr pamje fenomenale me pyjet e saja tė dendura e tė bukura e me vargmalet e shumta, tė gjitha kėto e bėjnė magjepsėse dhe tėrheqėse pėr vizitor. Poashtu Maja e Lubetenit ėshtė njė zonė shumė joshės pėr turistė, me pyjet e dendura rreth saj e me e ujė tė pasur etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pushime nė Kaēanik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Klubi Futbollistik "LEPENCI"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Kacaniku-
Kėrce tek: