Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 GRETA KOĒI: Kam filluar tė administroj vetė paratė mia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
K|nG iLiriX
Moderator
Moderator
K|nG iLiriX


Male Numri i postimeve : 222
Age : 33
Location : n'Karrik Perpara Kacaniku.ForumN
Registration date : 26/06/2008

GRETA KOĒI: Kam filluar tė administroj vetė paratė mia Empty
MesazhTitulli: Re: GRETA KOĒI: Kam filluar tė administroj vetė paratė mia   GRETA KOĒI: Kam filluar tė administroj vetė paratė mia EmptyFri Jun 27, 2008 12:50 pm

GRETA KOĒI: Kam filluar tė administroj vetė paratė mia

GRETA KOĒI: Kam filluar tė administroj vetė paratė mia Gretakoci

Synimi im nuk ėshtė pjesėmarrja nė Festivalin Europian, pasi kam vendosur tė mos marr pjesė mė nė Festivalin e fundvitit, derisa tė ketė njė gjykim tė drejtė.
Ende s’i ka mbushur 17 vjeēe, por ėshtė nė gjendje tė administrojė paratė qė fiton nga albumet dhe koncertet. Tregon pėr “Panorama Plus” arsyen pse ka vendosur tė heqė dorė nga festivali nė RTSH, dhe startin e ri nė karrierė. Tani njė menaxher pėr Gretėn.

Tani qė je 17 vjeē tė duket vetja e vogėl apo e madhe?
Mė duket vetja si 17- vjeēare.

Cili ėshtė look-u yt i momentit, stili i veshjes nė jetėn e pėrditshme?
Pėr momentin ngjyra e flokėve ėshtė kafe natyrale. Veshjet sportive, tė lehta nė pėrshtatje me stinėn dhe moshėn time.

Na fol pak pėr klipin te shkolla “Willson”. Ēfarė ėshtė ky klip?
Ju e dini, qė unė studioj nė shkollėn “Wilson”. Aty unė kaloj pjesėn mė tė madhe tė kohės sime. Kėngėn e kompozoi Gramoz Kozeli dhe tekstin Armand Trebicka, videoklipin e realizoi “Max Production”. Klipi pėrcjell njė mesazh pozitiv pėr gjithė rininė.

Si e programon kohėn?
Nuk janė standard tė gjitha veprimet e ditės. Por mundohem ta programoj sa mė mirė kohėn time. Tė komentojnė si njė vajzė tė re, tė talentuar, qė e menaxhojnė prindėrit.

Mendon se njė ditė do t’i “braktisėsh” ata, nė kuptimin qė njė shtėpi diskografike mund tė tė menaxhojė?
Na janė afruar shumė kompani pėr tė marrė tė drejtėn e menaxhimit tim artistik. Jemi nė pėrfundim tė negociatave me produksionin “Max Production”. Pavarėsisht nga sipėrmarrja e njė kompanie, prindėrit janė tė pandarė pasi janė pjesė e vendimmarrjes sime.

Ke tė dashur dhe nėse po, mund tė mė thoni diēka mė shumė?
Unė 17 vjeē, i mbush nė shtator…

Ndėrkohė nėpėr forume tė ndryshme, shpeshherė komentet e kalojnė cakun e etikės. Sa e pėrgatitur jeni pėr ta pėrballuar kėtė fakt?
Jam jashtė informacioneve tė tilla, por nė qoftė se ekziston si fenomen tė them tė drejtėn do tė shqetėsohesha pėr shpifjen apo ofendimin. Gjithsesi mendoj se artistėt duhet tė vlerėsohen pėr kontributin e tyre. Njerėzit duhe tė jenė sa mė realistė nė gjykimet dhe vlerėsimet e tyre.

Dihet qė kėngėtarėt krijojnė miqėsitė por dhe armiqėsitė e tyre. Ju si i keni marrėdhėniet me kolegėt kėngėtarė?
Unė kam marrėdhėnie shumė tė mira me tė gjithė kėngėtarėt. Nuk mund tė veēoj asnjė!

Ēfarė tė ka zhgėnjyer mė shumė gjatė rrugės sė muzikės, qė ti i ke hyrė shumė herėt?
Rruga e artit ėshtė shumė e vėshtirė. Ka mjaft pengesa. Por e rėndėsishme ėshtė t’i kalosh kėto pengesa me kujdes dhe qetėsi.

Beson tė konkurrenca e ndershme nė Shqipėri?
Konkurrenca nė muzikė ka shumė kuptime. Nė start, janė tė gjithė. Me tė mirin e vlerėson publiku. Nė kuptimin profesional, do njė gjykim mė tė hollėsishėm kjo temė, por unė nuk e marr pėrsipėr ta analizoj.

Festivali Europian, ēfarė mund tė mė thoni pėr pjesėmarrjen e Shqipėrisė nė tė?
Mendoj se Festivali Europian rrallė herė ka gjykim vlerash. Aty ėshtė njė politikė e caktuar nga organizatorėt dhe vendi ynė nuk e besoj qė do tė jetė ndonjėherė pjesė e kėsaj politike, apo projekti, pavarėsisht nga vlera e kėngės apo kėngėtarit. Gjithsesi ne duhet tė angazhohemi vazhdimisht pėr tė performuar vlera tė artit dhe kulturės shqiptare nė kėtė kompeticion.

Do vazhdosh ta kesh synim pjesėmarrjen nė kėtė festival?
Jo, synimi im nuk ėshtėpjesėmarrja nė Festivalin Europian, pasi kam vendosur tė mos marr pjesė mė nė Festivalin e fundvitit, derisa tė ketė njė gjykim tė drejtė.

Ēfarė mendon se i bėn tė suksesshme vajzat e reja kėngėtare sot?
Suksesi kėrkon standarde. Secili suksesin e vlerėson nė mėnyrėn e tij. Nė gjykimin tim suksesi vjen duke pasur cilėsi tė mira vokale dhe teknike, pėrzgjedhje tė muzikės dhe tekstit, ndėrtimi i njė imazhi tė shkėlqyer moral e shoqėror.

Si e sheh veten nė tė ardhmen?
Sigurisht qė unė kam shumė plane dhe projekte, por e rėndėsishme ėshtė tė jemi mirė me shėndet(qesh).

Po nė shkollimin e mėtejshėm, c’drejtim do marrėsh?
Mė pėlqejnė lėndėt shoqėrore. Sapo pėrfundova vitin e tretė, ka mbetur edhe njė vit. Brenda kėtij viti do tė gjykoj drejtimin qė do tė marr.

Si ėshtė marrėdhėnia jote me paranė?
Shpenzoj aq sa kam nevojė. Aktualisht jam nė fazėn qė i vetadministroj paratė e mia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://wWw.iLiri-de.tk
 
GRETA KOĒI: Kam filluar tė administroj vetė paratė mia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Greta Koci:synimi im nuk Eshte Pjesmarrja ne Festivale Europ
» Aurela Gaqe Do te Mbaj nje Koncert Ne Ku ka Filluar Karrieri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: