Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Toyota IQ si hibridi mė i vogėl?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Toyota IQ si hibridi mė i vogėl? Empty
MesazhTitulli: Toyota IQ si hibridi mė i vogėl?   Toyota IQ si hibridi mė i vogėl? EmptyFri Sep 05, 2008 9:37 pm

Toyota IQ si hibridi mė i vogėl? F.0903045251781_m


Automjeti mė i vogėl me katėr ulėse nė botė, Toyota IQ, modeli serik i tė cilit ėshtė paralajmėruar pėr panairin e automjeteve tė Parisit nė muajin tetor, njėkohėsisht do tė mund tė bėhej edhe automjeti mė i vogėl hibrid nė botė.

Sikur qė motori bazik njėlitėrsh nuk ėshtė sa duhet ekonomik, nė Toyota gjoja kanė vendosur qė IQ-nė ta pajisin edhe me njė sistem edhe mė kursimtar dhe mė tė efektshėm duke u bazuar nė gjeneratėn e re tė modelit Prius.

Automjetin e Toyotas nė modelin hibrid do ta pajiste motori mė i vogėl me benzinė prej 500 kubikėsh i ēiftėzuar me njė elektromotor tė vogėl dhe paketėn e baterisė, e pėrveē energjisė sė frenimit dhe punės sė motorit me benzinė, bateritė do tė mund tė mbusheshin dhe me anė tė njė spine klasike prej 220 voltėsh.

Toyota IQ si hibridi mė i vogėl? Toyotaiq1


IQ hibrid do tė mund tė kishte autonominė prej 20 kilometrash ekskluzivisht me motorin elektrik, qė ėshtė mjaftueshme pėr rrugė tė shkurtra tė qytetit. Supozohet se automjeti do tė mund tė paraqitej nė shitje deri nė vitin 2010.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Toyota IQ si hibridi mė i vogėl?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: