Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind Empty
MesazhTitulli: HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind   HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind EmptyThu Aug 21, 2008 12:28 am

HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind F.0820041043589_m


Prodhuesi mė i madh botėror i kompjuterėve personal, Hewlett-Packard, nė tremujorin e afarizmit pėr kėtė vit ka shėnuar rritje prej rreth 14 pėr qind.

Nga HP ėshtė njoftuar se fitimi ėshtė rritur mė sė shumti pėr shkak tė hyrjeve ndėrkombėtare nga shitja dhe kėrkesa e madhe pėr laptopė. Tremujori, i cili ka pėrfunduar me 31 korrik, ėshtė rritur pėr neto profit tė HP-sė pėr 2.03 miliardė dollarė derisa para njė viti ky profit ka qenė 1.87 miliardė.

Shitja ėshtė rritur pėr dhjetė pėr qind, nė 28 miliardė dollarė, derisa pesė pėr qind kompania ia vesh lėkundjes sė kurseve valutore. Kėrkesa evropiane ėshtė rritur pėr 16 pėr qind, nė 11.2 miliardė dollarė derisa pėrfitimi nga Lindja ėshtė rritur pėr 14 pėr qind, respektivisht, 5.2 miliardė.

Fitimin mė tė vogėl HP-sė ia kanė sjellė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku ėshtė shėnuar rritje prej 4 pėr qind (11.6 miliardė dollarė).

Nėse shihet nga pikėpamja globale, fitimi nga shitja e kompjuterėve ėshtė rritur pėr 15 pėr qind (10.3 miliardė dollarė) pėr shkakun, siē pohojnė nga HP, e dizajnit tė ri dhe atraktiv tė laptopėve. Rritja e shitjes sė laptopėve ėshtė 26 pėr qind, derisa shitja e desktopėve ėshtė rritur pėr pesė pėr qind.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» mi rrit germat e nickit
» Nesedoni me rrit internetin tuaj per 20%

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: