Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 IBM ēliron botėn nga Microsofti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

IBM ēliron botėn nga Microsofti Empty
MesazhTitulli: IBM ēliron botėn nga Microsofti   IBM ēliron botėn nga Microsofti EmptyThu Aug 14, 2008 10:48 pm

IBM ēliron botėn nga Microsofti F.0814023417610_m


IBM qe njė dekadė ėshtė duke pėrqafuar pėrdorimin e sistemit operativ Linux, dhe vazhdimisht kėrkon mėnyra tė reja pėr tė mbajtur Microsoftin sa mė larg nga produktet e veta. Duket se nė misionin e vet po pėrparon mjaft mirė.

IBM sapo ka nėnshkruar marrėveshje Red Hat, Novell dhe Ubuntu. Qėllimi i bashkėpunimit ėshtė krijimi i kompjuterėve tė cilėt nuk pėrdorin softuer tė Microsoftit.

"Ideja e kompjuterit personal tė lirė nga Microsofti ėshtė nė ajėr pėr njė kohė tė gjatė", ka thėnė drejtoresha pėr Linux nė IBM, Inna Kuznetsova. "Pikėrisht tani po krijojmė partneritet me shpėrndarėsit e Linuxit dhe shitėsit e harduerėve qė kjo gjė tė ndodhė".

Kuznetsova ka refuzuar tė komentojė aspektin financiar tė marrėveshjes, mirėpo shumė me qejf ka sqaruar se ēfarė roli do tė ketė IBM nė procesin demicrosoftizimit. "Roli ynė do tė jetė ta promovojmė atė dhe sigurimi i softuerit tė duhur pėr kompanitė", ka thėnė ajo. "Mendoj se ekziston njė nevojė e madhe pėr mjedise alternative kompjuterike".

IBM mendon se kompanitė e vogla janė posaēėrisht cak i mirė pėr projektin e tyre. Duke pėrdorė zgjidhje pa pagesė, do t’u zvogėlohen shpenzimet e afarizmit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
IBM ēliron botėn nga Microsofti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: