Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve Empty
MesazhTitulli: Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve   Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve EmptySat Aug 09, 2008 11:50 am

Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve F.0808021634219_m


Deri nė fund tė kėtij viti, nė botė do tė mund tė shiten rreth 1.3 miliardė telefona celularė, qė do tė ishte 11 pėr qind mė shumė sesa vitin e kaluar, janė prognozat mė tė reja tė shtėpisė analitike Gartner - tė bazuara nė tregues tė kėsaj shitjeje pėr tremujorin e parė dhe pritjet nga tremujori i dytė i kėtij viti.

Nė tremujorin e parė tė kėtij viti, sipas tė dhėnave tė Gartner, nė botė janė shitur 294.3 milionė telefona celularė, derisa pėr tremujorin e dytė parashihet se shitjet do tė sillen prej 300 deri nė 305 milionė njėsi tė celularėve tė shitur.

Gjithsej pritet se shitja e telefonave celularė nė pjesėn e parė tė kėtij viti nė botė do tė mund tė arrinte mbi 600 milionė njėsi, me ē’rast nga Gartner pėrmendin se gjysma e dytė e vitit, posaēėrisht tremujori i tretė, do tė mund tė sjellė shitje mė tė mėdha sesa ajo e dytė.

Edhe pse disa prodhues tė celularėve, si Motorola dhe LG, kanė paralajmėruar mundėsinė e rėnies sė shitjes kėtė vit, nė Gartner besojnė se kėtė vit megjithatė do tė shėnohet rritje, pėr tė cilėn pėrveē produkteve tė reja do t’i shkojė nė favor edhe shitja tradicionale nė fund tė vitit.

Sipas prognozave tė Gartner mė sė shumti telefona celularė deri nė fund tė vitit do tė shiten nė rajon e Azisė dhe Paqėsorit, rreth 470 milionė apo 18 pėr qind mė shumė se mė herėt.

Pason Evropa Perėndimore, ku kjo shitje do tė mund tė arrinte 188 milionė njėsi apo 1.5 mė pak se mė herėt, derisa Amerika Veriore me 186 milionė telefona celularė tė prognozuar pėr shitje do tė ishte nė plus pėr diē mė shumė se 5 pėr qind.

Nė Japoni pritet rėnie e shitjes prej rreth 9 pėr qind nė krahasim me vitin 2007 apo rreth 48 milionė telefona celularė tė shitur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: