Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet Empty
MesazhTitulli: Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet   Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet EmptyWed Jul 30, 2008 7:25 pm

Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet F.0730042057170_m


Shkencėtarėt nga universiteti i Bristolit kanė shpikur njė lodėr tė re elektronike tė programuar qė tė reagoj nė mėnyrė emocionale nė zėra dhe prekje nga ambienti qė e rrethon.

Heart Robot, siē ėshtė emėruar lodra, qartazi relaksohet nė prekje tė buta dhe zėra tė qetė, por kur ‘regjistron’ zhurmė dhe lėvizje tė rrepta, pulsi i rritet shpejt dhe fillon tė gjuaj me shqelma.

"Heart Robot duket si njė kombinim nė mes tė jashtėtokėsorit nga filmi ET dhe Gollumit (nga filmi Mbreti i Unazave), derisa ka madhėsi tė njė fėmije tė vogėl. Fėmijėt reagojnė ndryshe nė tė. Ose dėshirojnė ta pėrqafojnė dhe lėmojnė apo e ruajnė si tė jetė njė foshnje, e disa tentojnė ta frikėsojnė", ka thėnė Holly Cave e cila ka ndihmuar nė promovimin e kėsaj lodre.

Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet Roboti1


Shkencėtarėt tė cilėt e kanė shpikur theksojnė qė qėllimi i tyre ka qenė tė vėrtetojnė ēfarė ndodhė nė rast tė ndėrveprimit emocional nė mes tė makinave dhe qenieve njerėzore.

"Ai ėshtė gjysmė robot, e gjysmė lodėr. Mund ta merrni rreth e rrotull, por ka reagime ‘tė lindura’ nė tė cilat pėrgjigjet", sqaron Holly.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Robot i cili ka qejf tė pėrkėdhelet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: