Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Radovan Karaxhic ekstradohet nė Hagė. Nesėr seanca

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.VisaAri
Admin
Admin
Mr.VisaAri


Numri i postimeve : 305
Location : N`Kaqanik
Registration date : 01/07/2008

Radovan Karaxhic ekstradohet nė Hagė. Nesėr seanca Empty
MesazhTitulli: Radovan Karaxhic ekstradohet nė Hagė. Nesėr seanca   Radovan Karaxhic ekstradohet nė Hagė. Nesėr seanca EmptyWed Jul 30, 2008 6:05 pm

Radovan Karaxhic ekstradohet nė Hagė. Nesėr seanca F_1217418625pm_88c0994
Ish- lideri serb i Bosnjės, Radovan Karaxhic ėshtė ekstraduar nėn masa tė forta sigurie, nė Hagė ku do tė gjykohet pėr masakrėn e Srebrenicės. Ai pritet tė dalė nesėr pasdite nė seancėn e parė gjyqėsore.

BEOGRAD- HAGE

Karaxhic nesėr del nė gjykatėn e Hagės

Radovan Karaxhic do tė dalė nesėr pasdite rreth orės 17.00 nė seancėn e parė gjyqėsore nė Hagė, ku do tė dėgjojė dhe akuzat qė janė ngritur kundėr tij pėr genocide e krime lufte nė Bosnjė. Sipas ligjeve tė gjykatės, Karaxhic ka 30 ditė afat pėr t'u deklaruar i fajshėm apo i pafajshėm pėr secilėn nga 11 akuzat qė rėndojnė mbi tė. Avokati Svetozar Vujacic tha se klienti i tij do ta shtyjė sa mė shumė tė jetė e mundur kėtė moment deri nė maksimumin e ditėve qe lejon ligji. Zėdhėnėsja e Gjykatės sė Hagės konfirmoi se Karaxhic i cili ndodhet nė gjėndje tė mirė shėndetėsore u strehua tashmė nė qelinė e tij nė burgun e Hagės.

Ekstradohet nė Hagė Radovan Karaxhic

Ora 07: 00 Ish udhėheqėsi serb i Bosnjės, Radovan Karaxhic ėshtė transferuar nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės. Avioni me Karaxhic nė bord u ul nė aeroportin e Roterdamit nė Holandė rreth orės 06.30 minuta. Mė pas Karaxhic u transferua nė burgun Sheveningen, 25 kilometra, larg Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės ku do tė gjykohet pėr masakrėn mė tė pėrgjakshme nė Europė pas luftės sė dytė botėrore,atė tė Srebrenicės.

Rreth orės 03.45 minuta tė mėngjesit sė tė mėrkurės pėrmes njė autokolone me agjentė dhe forca tė sigurisė Radovan Karaxhic, me fytyrė tė mbuluar, u lėviz nga ndėrtesa e Gjykatės nė Beograd ku mbahej qė prej arrestimit tė tij javėn e kaluar drejt aeroportit tė Beogradit nė orėt e para tė mėngjesit.

Karaxhic do tė gjykohet pėr akuzėn e genocidit, krimeve tė luftės kundėr njerėzimit dhe rolin e tij udhėheqės nė masakrėn e Srebrenicės gjatė luftės sė Bosnjes 1992- 1995, ku u vranė tetė mijė myslimanė, dhe nė lidhje me rrethimin e kryeqytetit Sarajevė.

63 vjeēari, nė arrati prej 13 vitesh, propovoi tė sfidonte ligjshmėrinė e ekstradimit tė tij duke dėrguar nė minutėn e fundit para skadimit tė afatit, por deri tė martėn nuk kishte mbėrritur nė Hagė, duke e detyruar ministrin serb tė Drejtėsisė qė tė nxirrte urdhėrin pėr ekstradim.

Ministri i Drejtėsisė serbe konfirmoi se kishte autorizuar transferimin e Karaxhicit pė nė GJykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės “ nė bazė tė ligjeve serbe dhe tė bashkėpunimit me Hagėn.

“Vendimi pasoi vendimin e gjykatės sė Beogradit e cila konfirmoi se ishin plotėsuar tė gjitha kushtet pėr tė lejuar ekstradimin e Karaxhicit” thuhet nė deklaratėn pėr shtyp tė ministrit .

Lajmi se Karaxhic ėshtė dėrguar me avion nė Hagė erdhi disa orė pasi tė paktėn dhjetėmijė mbėshtetės tė tij zhvilluan njė tubim proteste nė Beograd. Partia ultranacionaliste serbe, ajo Radikale e organizoi tubimin nė Beograd.
Nėnsekretari i Pėrgjithshėm i partisė Nebojsha Stefanovic, tha se tubimi nuk ishte vetėm pėr transferimin e zotit Karaxhic. "Tubimi ėshtė pėr Serbinė, madje diēka mė shumė se vetėm pėr Radovan Karaxhicin. Ėshtė njė pėrpjekje pėr liri, demokraci, sepse ne besojmė se regjimi i Boris Tadicit ėshtė duke u pėrpjekur tani tė shtypė ēdo liri mendimi apo ēdo opinion tjetėr madje edhe nė shėrbimet publike, median publike," tha Stefanoviē.

Pėrleshjet shpėrthyen mes policisė dhe disa qindra protestuesve gjatė fjalimeve tė fundit nė tubim. Disa vetė u plagosėn kur policia qė pėrdori gaz lotsjellės mbi protestuesit tė armatosur me gurė dhe mjete djegėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Radovan Karaxhic ekstradohet nė Hagė. Nesėr seanca
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: