Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Prodhimi i karburantit nga gomat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Prodhimi i karburantit nga gomat Empty
MesazhTitulli: Prodhimi i karburantit nga gomat   Prodhimi i karburantit nga gomat EmptySun Jul 27, 2008 2:24 pm

Prodhimi i karburantit nga gomat F.0727030044299_m


Pėrveē zvogėlimit tė shkallės sė emetimit tė CO2, shkencėtarėt dėshirojnė qė me tė njėjtin hap tė gjejnė metoda alternative pėr tė fituar karburant pėr automjetet.

Kėshtu, viteve tė fundit kemi pėrjetuar njė revolucion tė karburanteve “tė gjelbra” tė cilat prodhohen nga pėrbėrės tė ndryshėm bizar- biodizeli amerikan (i prodhuar nga mbetjet yndyrore tė kafshėve) dhe bioetanoli japonez (i prodhuar nga shkopinjtė e pėrdorur pėr ushqim).

Ndėrsa revolucionin e vėrtetė e ofron shkencėtari amerikan, Frank Pringle, i cili ka menduar njė mėnyrė brilante pėr tė fituar karburant dizel nga gomat e shfrytėzuara tė automjeteve.

Ai i ka vendosur gomat nėn vakum nė njė furrė dhe i ka ndezur me njė nga dhjetė milionė frekuencat tė cilat emetohen nė kėto furra speciale. Kėshtu njė gomė do tė mund tė shndėrrohet nė 4.5 litra karburant, tre kilogramė pluhur karbonik, 15 metra kub gaz dhe njė metėr kub ēelik, dhe e gjitha kjo duke harxhuar vetėm 2 euro energji elektrike.

Tani pėr tani flitet vetėm pėr rezultate teorike, ndėrsa Pringle pohon se ka nevojė pėr mė tepėr kohė, shpenzime dhe hulumtime me qėllim qė tė arrihen pėrparėsitė e shndėrrimit tė gomės nė karburant, duke pasur mė pak ndikime negative ekologjike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prodhimi i karburantit nga gomat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: