Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Demografia e Kaēanikut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Demografia e Kaēanikut Empty
MesazhTitulli: Demografia e Kaēanikut   Demografia e Kaēanikut EmptyMon Jul 07, 2008 3:32 am

Demografia e Kaēanikut


Komuna e Kaēanikut pėrbėhet nga 42 vendbanime. Dy nga kėto vendbanime janė urbane (Kaēaniku dhe Hani I Elezit), kurse 40 janė mjedise rurale.

Sipas regjistrimit tė fundit zyrtar tė popullsisė tė bėrė nė vitin 1981, komuna i kishte 31.072 banorė. Duke marrė pėr bazė shkallėn vjetore tė shtimit tė popullsisė sė komunės prej 2,96%, vlerėsohet se sot kjo komunė i ka mė shumė se 50 mijė banorė. Sipas tė dhėnave zyrtare tė OSBE-sė tė drejta vote nė zgjedhjet e fundit lokale kanė pasur 30.337 kaēanikas.

Duhet theksuar se para luftės nė Kosovė, nė kėtė komunė mė pak se 1% e banorėve nga numri i pėrgjithshėm i populates kanė qenė serbė, malazezė dhe romė. Aktualisht nė Kaēanik jetojnė 2 familje rome me 9 anėtarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Demografia e Kaēanikut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Kacaniku-
Kėrce tek: