Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Ekonomia e Kaēanikut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Ekonomia e Kaēanikut Empty
MesazhTitulli: Ekonomia e Kaēanikut   Ekonomia e Kaēanikut EmptyMon Jul 07, 2008 3:29 am

Ekonomia e Kaēanikut


Ekonomia e tanishme e Kaēanikut ėshtė njė ekonomi nė tranzicion. Komuna ka dalur nga lufta me shumicėn e ekonomisė sė saj tė shkatėrruar; infrastruktura e komunės gjendet nė gjendje tė dobėt. Ekonomia e Kaēanikut ėshtė bazuar nė prodhimin e materialit ndėrtimor si: ēimento, ngjitės specialė, beton etj. Mundėsitė potenciale ekzistojnė nė zhvillimin e bujqėsisė-blegtorisė, bletarisė, pemėtarisė, zejeve tė ndryshme, si dhe turizmit dimėror dhe veror.

Kaēaniku ka njė traditė tė aktivitetit industrial privat dhe ėshtė i njohur pėr pėrpunues tė mirė tė drurit, pėr mjeshtėr ndėrtimtarie tė shkathtė, zejtarė, gurore gėlqerore, produkte tė drurit pėr industrinė e ndėrtimtarisė dhe zejtarė tė pėrpunimit tė drurit, rrobaqepsisė, arpunuesė etj.

Njė faktor kyq qė ka ndihmuar nė zhillimin e Kaēanikut ėshtė qenia e tij rrjetė kyqe e komunikacionit rrugor dhe hekurudhor. Rruga kryesore Prishtinė-Shkup kalon nėpėr komunė, sikurse edhe hekurudha Fushė Kosovė – Selanik. Gjithashtu komuna ėshtė kalimi kryesor kufitar nė mes tė Kosovės dhe vendeve tjera tė regjionit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ekonomia e Kaēanikut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Kacaniku-
Kėrce tek: