Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Infrastruktura e Kaēanikut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Infrastruktura e Kaēanikut Empty
MesazhTitulli: Infrastruktura e Kaēanikut   Infrastruktura e Kaēanikut EmptyMon Jul 07, 2008 3:28 am

Infrastruktura e Kaēanikut


Rruga kryesore pėr nė Maqedoni qė kalon nėpėr qytetin e Kaēanikut ėshtė nė gjendje tė mirė, edhe pse ėshtė duke u dėmtuar vazhdimisht. Gjendja e rrugėve nė mes tė fshatrave ėshtė e keqe, pėrderisa nė brendi tė fshatrave rrugėt janė tė parregulluara dhe nė tė shumtėn e rasteve tė paasfaltuara. Shėrbimi i zjarrėfikėsve ėshtė themeluar, stafi i tė cilit ėshtė trajnuar nė Prishtinė. Furnizimi me ujė dhe energji elektrike ėshtė nė pėrgjithėsi i mirė, pėrveē ndėrprerjeve tė rralla. Pėrderisa lidhjet e telefonisė fikse janė nė gjendje tė mirė, shfrytėzimi i telefonisė mobile ėshtė mė i vėshtirė pėr shkak tė terrenit malor.

Furnizimi me energji elektrike

Kaēaniku ndan fatin me pjesėt tjera tė Kosovės me njė furnizim jo stabil me energji elektrike. Ende ndihen nevoja pėr riparim tė kosiderueshėm tė sistemit tė elektrodistribucionit nė komunė siē janė:

1. Riparimi i rrjetit tė tensionit tė ulėt
2. Riparimi i trafostacionit distribuiv
3. Nė qytetin e Kaēanikut nevojitet njė trafostacion i kapacitetit prej 110 KW
4. Nevojitet njė rrjet ndėrlidhės lokal i tensionit tė lartė

Telekomunikacioni

Nė lidhje me rregullimin e telefonisė nė Kaēanik:

1. Sistemi i kabllės tokėsore ėshtė shumė i vjetėruar, me njė kapacitet prej njė mijė numrave;
2. Kėrkesa e telefonisė sė re ėshtė duke u pėrmbushur nga operatorėt e rrjetės sė telefonisė mobile;
3. Pajisja e rrjetėve digjitale, pėrmes njė rrjetė fikse nė qytet dhe nėpėr fshatra do tė jetė njė problem akut pėr tė ardhmen.

Transporti dhe infrastruktura rrugore

Lidhjet rrugore kryesore qė janė tė rėndėsishme pėr zhvillimin ekonomik tė Kaēanikut janė:

1. Magjistralja Prishtinė – Shkup, e cila kalon nėpėr qendėr tė Kaēanikut;
2. Linja rrugore Doganaj – Glloboēicė, lidhet me Maqedoninė pėrmes rajonit tė Sharrit;
3. Rruga lokale qė lidhė fshatrat mė tė afėrta – Bob, Trimor, Bicaj, Nikė, Malėsi, Ilirishtė, Sopot dhe Doganaj;
4. Rruga lokale qė lidhė fshatrat e Runjevės, Stagovės, Kaēanikut tė vjetėr dhe Begracės me qendrėn e qytetit;
5. Rruga lokale qė lidhė fshatrat e Gajres, Ivajės, Kotlinės, dhe Glloboēicės me qendrėn e qytetit;

Qendra e qytetit ka pasur kohėve tė fundit disa rregullime, por nė pėrgjithėsi karakterizohet me rrugė tė ngushta, pa trotuare, me kryqėzime tė vėshtira me rrugėt anėsore, dhe me pjerrtėsi tė theksuar qė ndoten shpeshė nga ujėrat e zeza. Rrugėt lokale tė fshatrave gjenden nė kushte jashtėzakonisht tė vėshtira.

Projektet e rindėrtimit tė pas-luftės

Kaēaniku pas lufte ka dalur me shkatėrrime tė mėdha, dhe qė atėherė ka pasur projekte investive tė konsiderueshme, tė financuara nga donatorėt pėr tė rehabilituar komunėn. Disa prej kėtyre investimeve pėrfshijnė:

1. Rindėrtimin e shtėpive – 80% tė shtėpive tė shkatėrruara, tani janė rindėrtuar;
2. Shkollat – 12 shkolla janė rindėrtuar dhe 26 tė tjera janė renovuar;
3. Ambulancat – janė ndėrtuar 6 ambulanca dhe 2 tė tjera janė renovuar;
4. Rindėrtimi i rrugės sė qendrės sė qytetit;
5. Ndėrtimi i rrugės mbi lumin Lepenc;
6. Rekonstruimi dhe riparimet e sistemit elektroenergjetik dhe tė ujėsjellėsit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Infrastruktura e Kaēanikut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Kacaniku-
Kėrce tek: