Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Gjeografia e Kaēanikut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Gjeografia e Kaēanikut Empty
MesazhTitulli: Gjeografia e Kaēanikut   Gjeografia e Kaēanikut EmptyMon Jul 07, 2008 3:25 am

Gjeografia e Kaēanikut 140px-Ka%C3%A7anik_2006

Gjeografia e Kaēanikut


Kaēaniku dallohet me faktin se pėrmes tij kalojnė 2 lumenj, Lepenci dhe Nerodimja, tė cilėt nė fund tė qytetit bashkohen. Veē 2 lumenjėve, i ka edhe 2 zona klimatike. Klimatologėt qysh para Luftės sė Dytė Botėrore kishin konstatuar se nė juglindje tė Kaēanikut takohen klima e ngrohtė mesdhetare dhe ajo e ftohtė kontinentale. Sipas eksepertėve shėndetėsorė kjo klimė (takimi i 2 klimave), ėshtė e preferueshme pėr tė sėmurėt nga tuberkulozi (sidomos ajo e eshtrave). Mu pėr kėtė, njė kohė nė lindje tė Kaēanikut ka qenė sanatoriumi pėr tė sėmurė nga tuberkulozi.

Rezervat e konstatuara tė mineraleve janė deri 15 mil. tonė mergele nė Hanė tė Elezit dhe 30 mil. tonė afėr fshatit Paldonicė. Rezervat e gurit gėlqeror nė Kepin e Kaēanikut janė nė sasi prej 127 mil. tonė, ndėrsa rezerva tė konsiderueshme ka edhe nė afėrsi tė fshatit Ivajė.

Kaēaniku ka edhe pasuri natyore tė pyjeve, tokės dhe ujėrave.

Fondi i sipėrfaqes sė pyjeve pėrfshinė 17.302 hektarė (58,08% tė sipėrfaqes sė pėrgjithshme). Ndėrkaq, fondi i tokės bujqėsore ėshtė 10.516 hektarė (34,74% e territorit tė komunės). Pjesa e shpatijeve tė Sharrit ka resurse tė mjaftueshme tė burimeve tė ujit tė pijshėm dhe pikėrisht nga kėto vendburime furnizohet me ujė pėrqindja mė e madhe e banorėve tė komunės. Maja e Lubotenit dhe shpatijet pitoreske tė Sharrit ofrojnė mundėsi tė mėdha pėr zhvillimin e turizmit malor (atij veror e dimėror).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeografia e Kaēanikut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Kacaniku-
Kėrce tek: