Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Historia e Kaēanikut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Historia e Kaēanikut Empty
MesazhTitulli: Historia e Kaēanikut   Historia e Kaēanikut EmptyMon Jul 07, 2008 3:21 am

Historia e Kaēanikut 140px-Emblema_kacanikut


Kaēaniku si qendėr administrative-qytezė, daton qysh nga fundi i shekullit XVI. Deri nė vitin 1891 ishte nahije e Sanxhakut tė Shkupit tė Vilajetit tė Kosovės.

Themelues i qytezės Kaēanik ėshtė Koxha Sinan Pasha, njė pasha turk me origjinė shqiptare. Sinan Pasha ndėrtoi xhaminė (e cila edhe sot ekziston), njė imaret (kuzhinė publike), njė shkollė nė afėrsi tė xhamisė, dy hane (bujtina), njė hamam (banjo publike), kalanė dhe disa mullinj mbi lumin Lepenc.

Lufta e fundit - tė rėnėt, dėmet materiale

Sipas tė dhėnave tė NKMDLNJ-sė nė Kaēanik, gjatė luftės sė fundit nė kėtė komunė janė vrarė 90 pjesėtarė tė UĒK-sė dhe 139 civilė, ndėrsa 7 persona llogariten tė zhdukur. Kufomat e pjesėtarėve tė UĒK-sė dhe tė civilėve qė ishin marrė nga forcat serbe, pas pėrfundimit tė luftės janė gjetur nė varrezat masive nė Kaēanik, Kaēanik tė Vjetėr dhe Kotlinė. Ndėrkaq, forcat pushtuese serbe i kanė shkatėrruar tėrėsisht apo pjesėrisht edhe 1447 objekte banimi dhe asosh me destinim tjetėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Historia e Kaēanikut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Kacaniku-
Kėrce tek: