Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit Empty
MesazhTitulli: Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit   Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit EmptySat Jul 05, 2008 3:34 pm

Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit
Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit F.0705044259756_m

Sipas disa vlerėsimeve, gjatė vitit tė kaluar, po thuajse gjysma e numrit tė pėrgjithshėm tė televizorėve tė shitur rreth e rrotull botės kanė qenė pajisje LCD ose plazma, por ajo qė ėshtė mė pak e ditur ėshtė se teknologjia, e cila shfrytėzohet gjatė pėrpunimit tė kėtij lloji tė pajisjes, dukshėm ndikon nė ngrohjen globale.

Ekspertėt kanė bėrė tė ditur se gjatė njė pjese tė caktuar tė pėrpunimit tė LCD dhe plazma ekraneve, shfrytėzohet njė gaz NF3 (trifluoride azot), i cili ėshtė madje 17 mijė herė mė i rrezikshėm se sa dyoksidi i karbonit, qė deri tash ėshtė llogaritur si shkaktar kryeson i ngrohjes globale.

Kėto tė dhėna, i ka publikuar profesor Michael Prather nga Univesiteti i Kalifornisė, nė revistėn e njohur New Scientist. Sipas prezantimeve tė tij, vetėm kėtė vit nė atmosferėn e tokės janė lėshuar rreth 4 mijė tonė NF3, ndėrsa kjo shifėr gjatė vitit tė ardhshėm parashihet tė dyfishohet.

Sipas Prather, ėshtė fjala pėr njė problem shumė serioz, dhe kjo pėr faktin se gazi NF3, i cili shfrytėzohet pėr prodhimin e LSD dhe plazma ekraneve, nuk ėshtė i mbuluar me marrėveshjen e Kyotas, qė ka pėr qėllim uljen globale tė emetimit tė gazrave tė rrezikshėm nė rrethinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: