Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Edhe njė celular i pajisur me Linux

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Edhe njė celular i pajisur me Linux Empty
MesazhTitulli: Edhe njė celular i pajisur me Linux   Edhe njė celular i pajisur me Linux EmptyFri Jul 04, 2008 2:47 pm

Edhe njė celular i pajisur me Linux F.0704035924437_m

Pasuesit e lėvizjes open source dhe adhuruesit e Linuxit mė nė fund po ia arrijnė qėllimit edhe nė planin telekomunikativ – ėshtė paraqitur edhe celulari i dytė i kompanisė Openmoko, i cili vihet nė funksion nga platforma ‘e hapur’.

Kompania Openmoko nga Tajvani prej dje nė treg ofron pajisjen e emėruar Neo FreeRunner – smartphone i bazuar nė Linux, pjesėt harduerike tė cilės nė tėrėsi i janė pėrshtatur filozofisė open source (kod i hapur). Pėr mė shumė, kompania pohon se pajisja do tė shitet me pajisje pėr hapjen e shtėpizės nė mėnyrė qė shfrytėzuesit tė mund tė kanė qasje tė plotė nė tė gjitha komponentėt harduerikė.

Edhe njė celular i pajisur me Linux Linux_telefon

Sa i pėrket anės harduerike, Openmoko Neo FreeRunner shitet nė dy variante - 850MHz apo 900 MHz Tri-band GSM, e qė tė dyja pajisjet pėrmbajnė 128 MB WSDRAM dhe 256 MB NAND memorie flash, ekran 2.8 inēėsh (480 x 680) tė ndjeshėm nė prekje, Wi-Fi 802.1 1b/g, AGPS, GPRS 2.5G dhe Bluetooth. Sa i pėrket platformės e cila e vė nė funksion pajisjen, bėhet fjalė pėr sistemin e pėrshtatur operativ GNU/Linux i cili nė parim ofron mundėsitė e pėrzgjedhjes sė numrave, dėrgimit tė porosive SMS dhe ruajtjen e kontakteve personale. Tė gjitha detajet tjera teknike nė tėrėsi mund t’i programojnė shfrytėzuesit dhe t’i shtojnė nė pajisjen e tyre si dhe tu ofrojnė ato pa pagesė pėrdoruesve tjerė.

Openmoko Neo FreeRunner pas modelit Neo 1973 ėshtė pajisja e dytė e kėsaj kompanie, dhe mund tė blihet me ēmim prej 399 dollarėsh.

www.openmoko.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Edhe njė celular i pajisur me Linux
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Lajmet e Portalit...-
Kėrce tek: