Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Hormonet Bimore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.VisaAri
Admin
Admin
Mr.VisaAri


Numri i postimeve : 305
Location : N`Kaqanik
Registration date : 01/07/2008

Hormonet Bimore Empty
MesazhTitulli: Hormonet Bimore   Hormonet Bimore EmptyWed Jul 02, 2008 6:51 pm

Rritja, qetesia riprodhimi dhe shumė procese te tjera, karakteristike te bimet, lidhen ngushtė me mjedisin e jashtem dhe faktore te brendshem. Hormonet bimore luajnė njė rol te rėndėsishėm.
Hormonet bashkerendojne zhvillimin dhe veprimtarine metabolike te indeve tė ndryshme te bimes duke shfaqur veprimin e tyre edhe ne sasi shumė te vogla.
Termi hormon, do tė thotė nxitje. Por ėshtė vėnė re se dhe disa hormone kanė veprim frenues..

Auksinat.
Duke studiuar procesin e rrotullimit te bimezave tė reja nėn veprimin e drites ose fotosintezes, u vu re se ato perkulen kryesisht ne majen meristematike te filizit..
Kjo shkaktohej nga njė ngacmues kimik qe vinte nga maja e filizit. Ky nxites kimik ėshtė pikėrisht auksina..
Kur auksina zbret nga maja meristematike e bimes e shpėrndahet njelloj ne gjithė bimen, bima rritet drejt e pa perkulje..
Auksina shkakton rritje me te shpejte ne ato pjesė te bimes ku ndodhet mė me shumicė.
Ne rrenjet e bimes auksina ka rol frenues.

Citokininat
Janė hormone qe shkaktojne ndarjen qelizore " Citokinezen", prandaj u quajtėn dhe citokinina.

Giberelinat.
Shkak pėr zbulimin e kėtyre hormoneve u be studimi pėr te gjetur shkakun e njė semundjeje te bima e orizit. Bima rritej shpejt por mbeteshin te holla e rrezoheshin lehtė.
Shkaktar i semundjes ishte njė lende kimike e prodhuar nga njė kerpurdhe qe prekte bimezat e reja. Nisur nga emri i kėsaj kerpurdhe Gibberella fujikuroi, substancat qe prodhoheshin prej saj e te tjerat te ngjashme ne veprim me te, u quajtėn giberelina.
Kur bime te shkurtra trajtohen me giberelina, ato arrijnė gjatesi normale.
Mendohet se te bimet e shkurtra mungon gjeni i nevojshem qe kushtezon prodhimin e giberelinave.
Giberelinat pėrdoren pėr te shpejtuar mbirjen e farave si dhe pėr te shpejtuar rritjen ne lartesi te bimeve.


Acidi abscisik dhe etileni.

acidi abscisik mendohet qe te jetė hormoni qe ndikon ne rėnien e gjetheve.
Renia e gjetheve shkaktohet nga formimi i njė indi tape ne vendin ku gjethja takohet me kerzellin. Ky ind pengon transportimin e ushqimit dhe ujit pėr ne gjethe dhe nga gjethet.. Kėshtu gjethet thahen e bien.
Ky acid luan rol dhe ne mbylljen e gojezave kur ka mungese uji.

Etileni
Ėshtė hormoni qe nxit pjekjen e frutave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hormonet Bimore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencat Natyrore & Natyra :: Biologjia-
Kėrce tek: