Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Shimpanzat shkruajnė nė gjethe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.VisaAri
Admin
Admin
Mr.VisaAri


Numri i postimeve : 305
Location : N`Kaqanik
Registration date : 01/07/2008

Shimpanzat shkruajnė nė gjethe Empty
MesazhTitulli: Shimpanzat shkruajnė nė gjethe   Shimpanzat shkruajnė nė gjethe EmptyWed Jul 02, 2008 6:50 pm

Shimpanzat shkruajnė nė gjethe

--------------------------------------------------------------------------------

Shinpanzat tė cilat jetojnė nė savanen e Afrikes perendimore ėshtė zbuluar se janė duke i bėrė hapat e parė nė zbulimin e shkrimit. Shimpanzat nė pytje janė duke pėrdorur vegla sikur laps dhe duke vepruar me ato nė mėnyra qė paraqesin shenja tė kuptimit tė shkrimit. Procesi i vėzhguar shumė fazor, dhe i dokumentuar nga hulumtuesit nė Senegal tė cilėt janė duke i pėrcjellur kėto shimpanza qė disa vite, mund tė na tregon se si njeriu e ka zbuluar shkrimin nė tė kaluaren.

Observimi gjithashtu i jep peshė debatit se femrat nė shoqeri janė invotueset dhe komunikueset kreative.

Duke i pėrdorur dhėmbėt dhe gishtat, shimpanzat femnore e largojnė njė copė tė deges duke e mbrehur njė anė. Pastaj, duke e kapur "lapsin" me njė dorė, me gishta sikur njeriu, ato janė vėzhguar duke krijuar simbole tė gėrvishtura nė fleta tė gjetheve.

Nė njė rast tė vėzhguar, femra shimpanzė ia ka dorėzuar gjeten me "simbol" njė shimpanzės tjetėr mashkullore me ē'rast ai ėshtė nisur pėr ta kryer njė punė.

Shkencėtarėt kanė dokumentuar qė njė kohė tė gjatė se shimpanzat pėrdorin vegla, por kėto raste ishin mė shumė pėr mbledhjen e ushqimit, dhe jo pėr komunikim.

Pėr ta vėrtetuar kėtė, linguistet qė i studijojnė shtazėt duhet ti analizojnė simbolet nė gjete, por pėr fat tė keq, hulumtuesit nė Senegal pohojnė se shimpanzat i kanė ngrėnė gjethet menjeherė pas pėrdorimit.

Ky lajm vjen disa ditė pasi qė shimpantaz janė vėzhguar duke pėrdorur shtiza pėr gjyeti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shimpanzat shkruajnė nė gjethe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencat Natyrore & Natyra :: Biologjia-
Kėrce tek: