Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 A na Kuptojn Bimet?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.VisaAri
Admin
Admin
Mr.VisaAri


Numri i postimeve : 305
Location : N`Kaqanik
Registration date : 01/07/2008

A na Kuptojn Bimet? Empty
MesazhTitulli: A na Kuptojn Bimet?   A na Kuptojn Bimet? EmptyWed Jul 02, 2008 6:50 pm

Okultizmi nė mėsimet e veta, krijimin e realitetit tonė objektiv e shpjegon pėrmes procesit tė evolucionit, i cili, deri te arritja e gjendjes sė sotme, ka kaluar nėpėr katėr faza zhvillimore. Sipas saj, fillimisht, nga trysnia e njė force hyjnore, krijohet bota energjetike, e cila pėrmes procesit gradual tė kondensimit, arrin gjendjen e ngurtė, dhe ne kėtė realitet e quajmė si botė materiale, ose minerale. Edhe pse ne e konsiderojmė se i takon natyrės sė vdekur, me njė nivel mė tė ulėt struktural, edhe bota minerale ėshtė e ndėrtuar nga dy tė kundėrtat e veta: materiales dhe shpirtėrores. Si pjesė materiale e ndėrtimit tė botės minerale, duhet konsideruar struktura e saj e ngurtė e ndėrtuar nga atomet, molekulat, elektronet etj.,
ndėrsa si pjesė shpirtėrore (jo materiale), ėshtė informata, ose kujtesa e koduar e vetė procesit tė ndėrtimit dhe funksionimit si njė tėrėsi harmonike universale, nė vazhdimėsi.
Pėrmes funksionimit tė pandėrprerė tė ligjit tė evulimit si proces, qė mundėson njė avancim tė pėrhershėm, nė stadin e dytė zhvillimor, krijohet bota bimore. Bota bimore, e cila, po ashtu, ndėrtohet nga pjesa materiale dhe shpirtėrore, nėse krahasohet me atė minerale, ajo pėrveē kujtesės sė gravuar si kod evolutiv dhe gjenetik, e ka tė zhvilluar edhe ndjenjėn e regjistrimit tė sinjaleve tė ndryshme qė vijnė nga rrethi ku ajo zhvillohet. Pra, ėshtė substancė e gjallė, e cila si formė mė e avancuar shpirtėrore, ka aftėsinė e regjistrimit tė ndikimeve tė ndryshme nga rrethi i jashtėm objektiv. D.m.th., ka tė zhvilluar ndjeshmėrinė. Ndjeshmėria e botės bimore, si aftėsi mė e avancuar, ėshtė krijuar si nevoė e trysnisė evolutive, qė do t'ju shėrbej bimėve gjatė adaptimit tė tyre ndaj presioneve tė ndryshme tė veprimeve nga jashtė (ndikimeve ekzoterike).

A kanė bimė shpirt?

Nga tė theksuarat si mė lartė, mund tė konstatojmė se bimėt, nė krahasim me botėn mė tė ulėt minerale, janė substanca mė tė avancuara tė cilat nė pjesėn e vetė tė ndėrtimit jo material (shpirtėror), pėrveē kodimit evolutiv, e kanė tė zhvilluar nė mėnyrė tė pavetėdijshme edhe ndjenjėn e regjistrimit tė gjendjeve tė ndryshme tė veprimit nga rrethi i tyre i jashtėm.
Pra, nė krahasim me botėn minerale, bimėt kanė ndėrtim mė tė avancuar me njė ndėr vetėdije tė kufizuar tė ndjenjės instiktive tė ndikimeve tė ndryshme nga rrethi i tyre objektiv.
Kėtė strukturė materiale dhe shpirtėrore tė botės bimore, kaherė e kanė predikuar mėsimet e lashta ezoterike. Edhe pse tė nivelit mė tė ulėt evolutiv, nė krahasim me botėn shtazore dhe krijesėn mė tė pėrsosur nė univers - NJERIUN, nga ta, bimėt janė konsideruar si gjallesa, qė pėrveē ndėrtimit substanco-material, kanė edhe shpirtin e vet.

A kanė bimė qė ushqehen me insekte?

Se bimėt, vėrtet, kanė ndjeshmėri, pėr herė tė parė nė mėnyrė shkencore e ka vėrtetuar, kush tjetėr, veēse DARVINI, themeluesi i teorisė sė evolucionit. Deri tek vėrtetimi i ndjeshmėrisė mė tė theksuar tė bimėve, ka arritur pas shumė eksperimenteve tė bėra me disa lloje tė bimėve mishngrėnėse, pėrkatėsisht bimėve qė ushqehen me insekte. Rezultatet e veta kėrkimore nė kėtė drejtim, sė pari, i boton mė vitin 1880, nė veprėn e vetė tė titulluar "Aftėsia e ndjeshmėrisė tek bimėt". Pas Darvinit, hulumtimet e ndryshme metodike tė ndjeshmėrisė sė bimėve i kanė vazhduar shumė shkencėtarė me renome, e qė, deri nė ditėt e sotme, lista e emrave tė tyre do tė ishe i gjatė. Sido qė tė jetė, atė as edhe shkenca e jonė bashkėkohore mė nuk e mohon. Patjetėr se, nė kėtė kontest tė pranimit zyrtar tė aftėsisė ndijore tė bimėve edhe vėrtetimit praktik tė njė mundėsie tė tillė, ka ndikuar zhvillimi i hovshėm i teknikės sė sofistikuar digjitale, tė cilat aparate regjistrojnė edhe njė ndryshim sa mė tė vogėl tė bimės nė njė reagim tė caktuar emocional apo fizik nga jashtė.
Nė eksperimentet e shumta tė bėra pėrmes lidhjes sė bimėve nė kėto instrumente tejet precize, ėshtė dėshmuar se ato reagojnė edhe nėse, ta zėmė, ne nė mendje do ta parashikojmė ta dėmtojmė atė, apo, edhe, nėse fuqimisht e ofendojmė bimėn me fjalė tė rėnda ofenduese. Gjatė eksperimenteve tė bėra, instrumentet precize matėse, kanė reaguar pozitivisht, edhe nėse, nė pranin e tyre tė afėrt, ka qėndruar dikush qė ėshtė emocionalisht jo stabil. Po ashtu, nė vendet ku ėshtė lėshuar muzika e lehtė, e veēanėrisht ajo zhanrit tė muzikės serioze (Betoveni), ėshtė konstatuar njė zhvillim dhe rritje mė e mirė e bimės.
Se bimėt, vėrtet, parandjenjė atmosferė tė ndryshme emocionale, edhe ju tė nderuar lexues, mund ta bėni njė eksperiment tė thjeshtė vrojtues. Vrojtoni familjet dhe hapėsirat e ndryshme banuese ku ka lule me saksi. Nėse janė ato nė gjendje tė mirė dhe tė zhvilluar, atėherė sigurisht nė atė rreth mbretėron njė harmoni e sinqertė kolektive plot dashuri. Nė anėn tjetėr, nė ato rrethe dhe hapėsira ku marėdhėniet ndėrnjerėzore janė seriozisht tė acaruara, aty edhe lulet nuk zhvillohen si duhet, ose edhe ka mundėsi tė vyshken nė tėrėsi.
Ky ishte njė eksperiment i vogėl vrojtues, por nėse ju, vėrtet, dėshironi praktikisht tė bindeni nė kėtė fakt, atėherė, duhet t'i pėrgatitni dy saksi me madhėsi tė njėjtė dhe tė mbushura me dhe tė njėjtė. Mė pas, nė to i mbillni nga dhjetė kokrra fasule tė llojit tė njėjtė. Njėrėn saksi e vėni nė njė dhomė, kurse tjetrėn nė dhomėn tjetėr, me kusht qė tė kenė kushte tė njėjta fizike tė zhvillimit, pra, tė jetė drita e njėjtė dhe tė ujitja nė kohė tė njėjtė. Njėrėn saksi, lėreni ashtu qė vetvetiu tė zhvillohet, kurse tjetrės, ēdo ditė ia lėshoni njė muzikė tė qetė serioze. Po ashtu, kėtė saksi, pėrveēse do ta "argėtoni me muzikė", kultivojeni atė duke i fol fjalė tė mira plot sinqeritet dhe dashuri. Pas 2-3 javėsh, krahasojeni saksinė e parė, e cila ėshtė zhvilluar nė kushte normale, dhe, atė tė dytin, qė ėshtė kultivuar nė kushte "speciale"?!
Qė ndjeshmėria e bimėve tė shfrytėzohet sa mė mirė, pėr tė mirėn e njerėzimit, nė vend tė plehrave tė ndryshme artificiale me pėrmbajtje kimike, agronomia bashkėkohore, gjithnjė e mė tepėr aplikon kėto kushte tė veēanta, ku agrikulturave, nga altoparlantėt e shpėrndarė nėpėr sera tė mbyllura, ju lėshohet muzika e lehtė. Po ahstu, pėr punė gjatė kultivimit tė kėtyre rendimenteve bujqėsore, gjithnjė angazhohen njerėz qė janė emocionalisht mė stabil dhe qė rrezatojnė pėrherė pozitivisht.
Pėr fund, t'ju jap edhe njė sugjerim tė leverdishėm, e qė, ndoshta, do t'ju shėrbejė nė praktikė: nėse eventualisht dyshoni se ju, apo familja juaj, janė nėn ndikimin e magjisė sė zezė, para se tė vendosni tė shkoni te ndonjė "shėrues" sharlatan, sė pari, i vrojtoni lulet qė i keni nė saksitė e shtėpisė apo banesės suaj, ku ju qėndroni mė sė shumti gjatė ditės. Nėse ato zhvillohen mirė dhe janė tejet tė shėndosha, atėherė, largojeni nga mendja dyshimin se janė tė rrezatuar nga ndikimi i magjisė sė zezė.
Jeni tė sigurt! Bimėt, sė pari, i regjistrojnė tė gjitha ndikimet negative dhe rrymimet e tjera tė dėmshme nga rrethi juaj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A na Kuptojn Bimet?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencat Natyrore & Natyra :: Biologjia-
Kėrce tek: