Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Shkencetaret kanė deshifruar ADN e shimpazese!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.VisaAri
Admin
Admin
Mr.VisaAri


Numri i postimeve : 305
Location : N`Kaqanik
Registration date : 01/07/2008

Shkencetaret kanė deshifruar ADN e shimpazese! Empty
MesazhTitulli: Shkencetaret kanė deshifruar ADN e shimpazese!   Shkencetaret kanė deshifruar ADN e shimpazese! EmptyWed Jul 02, 2008 6:49 pm

Shkencetaret kanė deshifruar ADN e shimpazese, qenien me te afert me njeriun, dhe kanė bėrė krahasime tė ndryshme me kopjen gjenetike njerėzore. Ėshtė njė hap drejt gjetjes se njė pėrgjigje biologjike pėr pyetjen thelbesore: Ēfarė na bėn ne njerėz? Ende nuk ka pėrgjigje te sakta sesi njerėzitė fituan tiparet e si te ecurit drejt dhe zhvillimin e gjuhėve komplekse . Por kjo pune ka prodhuar njė liste ndryshimesh ne ADN e shimpazese dhe gjithashtu ka dhėnė disa te dhėna se cilat prejt kėtyre ndryshimeve mund te jenė thelbesore. "Kemi katalogun, tani duhet vetėm ta interpretojme," thotė Dr. Robert Waterston ne University of Washington School of Medicine ne Seattle. "Nuk ėshtė njė gen i vetėm. Do te jetė njė pėrmbledhje ndryshimesh."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shkencetaret kanė deshifruar ADN e shimpazese!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencat Natyrore & Natyra :: Biologjia-
Kėrce tek: