Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Llogaritjet e Njutonit: Apokalipsi nė 2060

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.VisaAri
Admin
Admin
Mr.VisaAri


Numri i postimeve : 305
Location : N`Kaqanik
Registration date : 01/07/2008

Llogaritjet e Njutonit: Apokalipsi nė 2060 Empty
MesazhTitulli: Llogaritjet e Njutonit: Apokalipsi nė 2060   Llogaritjet e Njutonit: Apokalipsi nė 2060 EmptyWed Jul 02, 2008 6:24 pm

Nė vitin 1704, Isak Njuton e interpretonte shprehjen: "Pas njė farė kohe, kohėt dhe gjysma e kohės", si njė tregues i 1260 viteve qė duhet tė kalojnė pėrmes themelimit tė perandorisė sė shenjtė romake tė Karlit tė Madh nė vitet 800 pas Krishtit dhe fundit tė botės nė vitin 2060, pra 53 vjet nga sot. E nėse e thotė Njutoni, qė mė shumė se 300 vjet mė parė formuloi teoritė nė bazė tė tė cilave ne sot nisim satelitėt tanė nė orbitė, ndoshta ėshtė momenti tė jemi mė seriozė. Tė dinte vallė diēka mė shumė qė ne nuk e dimė? Kėto llogaritje paraqiten nė njė nga dorėshkrimet e Njutonit, nė Bibliotekėn Kombėtare hebraike tė Jerusalemit, e cila ka vendosur t‘i ekspozojė pėr herė tė parė nė publik. Bėhet fjalė pėr fletė tė shpėrndara ose tė lidhura, tė mbuluara nga shkrime nė latinisht dhe anglisht. Autori ka qenė pėrjetėsisht "nė luftė" me hapėsirėn e vogėl tė fletės. Kishte njė kaligrafi nė rend ngjitės, tregues i njė karakteri tejet aktiv. Nė hapėsirat e bardha nė anėt e fletės shkruante formula matematikore, ekuacione tė mistershme. Ja baza e njė ndėrtese. Tempulli i mbretit Salomon, thonė shėnimet, ėshtė ndėrtuar sipas tė dhėnave tė nxjerra nga shkrimet biblike dhe talmude. Njė moment, por ē‘lidhje ka Bibla me zbulimin e Ligjit tė Gravitetit universal? Koleksioni i dorėshkrimeve tė Njutonit, tė ashtuquajtura joshkencore, u nxor nė ankand nga trashėgimtarėt e shkencėtarit nė vitin 1936. Gjysma e dorėshkrimeve u ble nga ekonomisti anglez Xhon Mejnard Keins, teoricien i "shtetit tė sė drejtės dhe mirėqenies sociale, forma e shtetit social qė mbizotėron ende nė pjesėn mė tė madhe tė demokracive evropiane. Gjysma tjetėr e dorėshkrimeve origjinale tė Njutonit u ble nga njė nxėnės tjetėr i kolegjit mbretėror, orientalisti hebre Abraham Salomon Ezekiel Iahunda. Pas vdekjes sė tij, nė vitin 1951, ato iu dhuruan shtetit tė sapolindur tė Izraelit. Faktikisht, koleksioni erdhi nė Bibliotekėn Kombėtare tė Jerusalemit mė 1969 dhe vetėm nė vitin 2003 u vunė re veēantitė e para mbi pėrmbajtjen e dorėshkrimeve. Tani pėr herė tė parė ato mund tė ekspozohen pėr publikun e gjerė. Dorėshkrimet mbulojnė njė fushė shumė tė gjerė interesash qė nga alkimia te profecitė apokaliptike, qė sot konsiderohen joshkencore, por qė nė kohėn e Njutonit ishin pjesė e interesave tė ligjshme tė njė shkencėtari. Njė pėrzierje e filozofisė, misticizmit, interpretimit tė provave dhe vėzhgimeve tėrėsisht shkencore, qė tė gjitha konsistonin nė sekretin e krijimit dhe ka shumė mundėsi edhe tė Krijuesit. Pikėrisht bindja se ekzistonte njė "njohje sekrete" e fshehur nė tekstet e kulturave tė sė shkuarės, si hieroglifet egjiptiane dhe shkrimet antike hebraike dhe armaike, e shtynė drejt studimit dhe interpretimit tė kėtyre shkrimeve, nė tentativėn pėr tė nxjerrė prej tyre informacione shkencore.

Qė kėtu nisėn studimet mbi pėrmasat e Tempullit tė Jerusalemit, ashtu siē ėshtė pėrshkruar nė shkrimet hebraike biblike dhe talmude. Njė interes ky qė, sipas zyrės sė shtypit tė ekspozitės, mund tė pėrforcojė tezėn e hedhur nga Dan Braun nė librin "Kodi Da Vinēi", qė edhe Isak Njuton, sikurse Leonardo, Botiēeli, Viktor Hygo, mund tė ketė qenė njė nga mjeshtrit e mėdhenj tė fantazisė "Parėsia e Sionit".

Mes dorėshkrimeve mė interesante ėshtė edhe njė fletore me 15 faqe, nė tė cilėn Njutoni mbante shėnimet e alkimisė. Nė kohėn e tij, alkimia gėzonte shumė prestigj,tė njėjtin qė sot i atribuohet fizikės bėrthamore dhe inxhinierisė gjenetike. Nė fletoren qė ėshtė shkruar nė gjuhėn latine dhe fatkeqėsisht ėshtė e pa plotė, Njutoni trajton argumente tė ndryshme me njė interes tė veēantė. Njutoni nuk jep njė formulė tė tijėn pėr arritjen e

prodhimit tė arit. Disa studiues thonė se Njutoni e ka pėrdorur alkiminė pėr tė kuptuar natyrėn e lėndės, ndėrsa tė tjerė thonė se ai i merrte shumė seriozisht aspektet mistike dhe shpirtėrore. Mesa duket, e vėrteta ėshtė diku mes tė dyjave.

Isak Njuton (1642-1727) ishte matematikan, fizikan, filozof, alkimist dhe interpretues i shkrimeve tė shenjta dhe konsiderohej si trashėgimtar i profetėve biblikė. Por, mbi tė gjitha, ishte njė kėrkues universal me njė kuriozitet tė pashuar. Ai kuriozitet e shtyu tė hetonte me tė njėjtėn fuqi dhe angazhim mbi sekretet e kozmosit dhe pėrmasat e sakta tė Tempullit tė Shenjtė tė Jerusalemit.

Ideator i "metodės shkencore" tė kėrkimit bazuar mbi racionalen, nė tė njėjtėn kohė Njutoni ishte njė njeri thellėsisht besimtar, edhe pse jo tamam ortodoks sipas ligjeve fetare, tė vendosura

nga kisha e Anglisė. Shkencėtari i gravitetit nuk shikonte asnjė kontradiktė mes besimit dhe shkencės, madje shikonte te Zoti (Mjeshtri Krijues) ekzistencėn qė nuk mund tė mohohej pėrballė madhėshtisė sė krijuesit, siē i shkruante nė njė letėr mė 10 dhjetor tė 1682 Riēard Bentlit: "Nuk besoj se universi mund tė shpjegohet vetėm pėrmes shkaqeve natyrore dhe jam i detyruar ta shpjegoj pėrmes urtėsisė dhe zgjuarsisė sė njė qenieje inteligjente".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Llogaritjet e Njutonit: Apokalipsi nė 2060
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencat Natyrore & Natyra :: Fizika dhe Kimia-
Kėrce tek: