Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Hapja e Radios Online

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TrImChe-3Nt
V.I.P
V.I.P
TrImChe-3Nt


Male Numri i postimeve : 64
Age : 30
Registration date : 07/08/2008

Hapja e Radios Online Empty
MesazhTitulli: Hapja e Radios Online   Hapja e Radios Online EmptySat Oct 04, 2008 5:59 pm

Ti duhet me pas WindowsXP ProfesionaL dhe normal e dini qe duhet me pas qasje 24 ore ne
INT-ernational NET-work (INTER-NET)

po ashtu duhet ta instaloni (IIS Services)

Instalimi i IIS behet ne kete menyre:
Shko Start -> Seetings-> Control Panel -> Add/Remove Programs ->ne fund Add/Remove Windows Components

Pastaj shkon ku shkruan Internet Information Services dhe klikoni Details
dhe zgjedhe World Wide Web Service pastaj kliko OK dhe prit deri sa te instalohet
Kujdes: CD-ne e Windows XP Professional duhet ta keni ne CD room

Duhet me pas IP statike po ashtu Winampin te instaluar

Pastaj beje download ShoutCast Server-in ketu : http://www.shoutcast.com/download/serve.phtml dhe
pastaj instaloe

Pastaj beje Download ShoutCast DJ DSP : http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml dhe pastaj
instaloe

Pastaj ne kete menyre beje konfigurimin e Shout Cast Serverit:

Hape->My Computer pastaj-> Local Disck C:\ pastaj -> Program Files -> kerkoe Shoutcast >sc_serv.ini

pasi ta gjejsh sc_serv.ini hape me notepad

Shiko ne Notepad dhe gjeje ku shkruan maxuser=32 kete numer 32 beje 100

pastaj shiko ku shkruan password=changeme, kete changeme ndryshoe por mos e harro se pastaj me vone
na kerkohet

Po ashtu gjeje ku shkruan portbase=8000 numrin 8000 ndryshoe dhe beje 8015

Tani beje "Save" dhe mbylli te gjitha windows dritaret

Pastaj vepro keshtu:

Shko -> Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) kete e len te hapur po ashtu shko
tek Winamp-i kliko me klik djathtė diku lart

tani shko tek Options-> Preferences dhe hapet nje dritare

Pastaj shko tek : Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]

Pastaj do hapet 1 dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"

pastaj shiko gjeje apo shko tek "OUTPUT":

posht shkruan "address" dhe aty e shenoni IP tuaj statike qe e keni

tek "PORT" e shkruani 8015 poashtu tek "Password" shkruje passwordin qe e ke dhene me lart tek sc_serv.ini

pastaj te "ENCODER" zgjedhe " 1 " poashtu tek "RECONNECTION TIMEOUT" shkruaje 0

Pastaj shko ne "yellowpages" dhe shkruaj diēka qka te deshiron p sh Sg1

Pastaj Shko tek butoni tjeter "ENCODER": dhe tani tek "ENCODER TYPE" zgjedhe mp3 encoder

Gjithashtu shko tek "ENCODER SEETINGS" clickoe 24kbps 22.050khz mono

Pastaj shko tek INPUT: ( kjo na lejon qe te zgjedhim qe a duam te leshojm muzik nga Sound Card apo nga Winamp-i
dhe e zgjedh se cilen deshiron )

Pastaj kthehemi prap tek butoni "OUTPUT" dhe klikojm "CONNECT"

Dhe pastaj normal e dini qe duhet me dit IP tuaj statike qe e ke dhene si dhe Passwordin per tu konektuar
ne server te radios

Kjo eshte nje nga format e krijimit te nje Radio Online
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://wWw.TrImChe-3Nt.Co.Cc
 
Hapja e Radios Online
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Kacaniku ToolBox :: Tutorials-
Kėrce tek: