Forumi Kaēanikas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 262
Location : Kaēanik
Registration date : 24/06/2008

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Empty
MesazhTitulli: Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin   Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin EmptyFri Jul 04, 2008 9:08 pm

Ketu e keni nje shebull se si formatizohet Kompjuteri "Pc-ja".

Fusha nr.1
Fillojm me instalimin e Win xp

Se pari duhet qe ta futni ( shtini ) , CD ne pc e juaj .. dhe pstaj e ndezni ( dhezni ) , kompjuterin ( pc ) , e juaj dhe ju del si ne foton e m? poshme:

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins02

Kur te shefat ne monitorni ( ekranin ) , e kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet qe te klikon ENTER

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins03

Kur te del si ne fushen Nr.2 duhet qe te klikosh F8 per ta akceptuar liqesen e Microsoftit

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins04

Ne fushen Fusha nr.3 e ke te percatur ti rrug te cilat duhet te zgjidhesh .

A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.

Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.

Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D:\ )
klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
ti prap klikon ne Enter
dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\


Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe ateher mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk eshte ne foto

Si ta besh ate kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

Ne foto nuk ka partiticione.

Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.


Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion,
madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.

Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins05

Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart ateher ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

Une preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).

Pershkak se formatimi kryhet me shpejt ske nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dale

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins06

Kur del si ne foto ateher kompjuteri e formaton hardiskun tend

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins07

Tash kopjohen filet kryesore qe duhen per me vazhdu instalimi i Windowsit XP.

Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

Cfar kartele te zerit e ke pastaj
Cfar kartele t'grafikes e ke
cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.

Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

MOS HARRO!

Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins08

Tash mbrenda do sekondave kompjuteri vet RiStartohet

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins09

Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.


Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins10

Keto jan te njejta ato qe i thash dhe me lart.

* Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

Cfar kartele te zerit e ke pastaj
Cfar kartele t'grafikes e ke
cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.

Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

MOS HARRO!

Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan.

Edhe pse nuk jan gjithe driverat, Windowsi prap se prap do instalohet, dhe do i vendoje ato drivera qe i nevoiten PC tende.

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins11

Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.

Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit

Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter mer me shume kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Wxpins12
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
K|nG iLiriX
Moderator
Moderator
K|nG iLiriX


Male Numri i postimeve : 222
Age : 33
Location : n'Karrik Perpara Kacaniku.ForumN
Registration date : 26/06/2008

Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin Empty
MesazhTitulli: Re: Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin   Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin EmptySat Jul 05, 2008 12:23 am

Qe edhe un po ju bashkangjitna formatizimit..

Qe me qet program weq e download edhe ..si ta download e instalon edhe tana aty e ke e Qel; edhe hin aty Kinse je tu e bo format pc tuaj .. ama kjo asht Falc ..hehe

http://www.speedyshare.com/912599192.html


qe downloadnde edhe kshyrne hehehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://wWw.iLiri-de.tk
 
Mėso Si te Formatizoni Kompjuterin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Forumi Kaēanikas :: Kacaniku ToolBox :: Tutorials-
Kėrce tek: